top of page

Modern İş Hayatında Muhteşem Yenilik: Video CV

Video CV Nedir?, Video CV Nasıl olur? , Video CV Neden Önemli?, Video CV Yapılışı ve Video CV Hazırlanışı hakkında bilgi sahibi olmak için bu yazımız tam size göre!

Her sene binlerce genç üniversitelerden mezun oluyor, binlercesi ise daha iyi bir iş sahibi olmak için iş değişikliği yapmak istiyor. Her biri kendine özgü becerilere, yeteneklere ve karakterlere sahip bu insanlar maalesef ki kağıt üzerinde çoğu zaman aynı görünüyor. Hazırlanan standart bir CV'de birbirine yakın, aynı cümleler kurarken teknolojinin de yardımıyla farklılaşıp, öne çıkmanın yeni yolları keşfediliyor. Video CV de bu yollardan biri.

Yapılan araştırmalara göre iş görüşmesinde kağıdan içeri girdiğiniz andaki kıyafetiniz ve genel tavrınız görüşmeyi %55; sesiniz, diksiyonunuz ve özgüveniniz %38; seçtiğiniz kelimeler ise %7 oranında önemli. CV'nizi bir düşünün bunların hangisini iş verene ya da insan kaynakları görevlisine aktarabiliyor. Kelimelerin yüz yüze görüşmede bile %7 oranında rol oynadığı düşünülürse kağıt üzerinde pek de etkili olmadıkları bir gerçek. İşverenlerin ya da aracı kurumların işe alımlarda başvuran herkesle görüşme şansı olmadığını düşünürsek, bu dezavantajı avantaja çevirmenin yolu video CV hazırlamak olabilir.

Video CV tıpkı bir görüşmedeymiş gibi yukarıdaki tüm faktörleri içinde barındırmasının yanında başka avantajları da var. Gelin her birine kısa kısa bir bakalım.

Önce istatistikler

Yapılan araştırmalara göre iş verenlerin %89'u başvuruda bir video CV varsa mutlaka bunu izliyor. Yani %89'u sizi daha yakından tanımış oluyor demek. Aynı araştırmaya göre video CV işe başvuru yapmış olanların işi alma oranı 2 kat daha artıyor. Görüşmeye çağrılma oranları ise çok daha fazla.

Kendinizi doğru ifade etme şansı

İş görüşmesine girdiğinizde heyecandan ya da sadece o günün kötü başlamasından ötürü kendinizi doğru ifade edemeyebilirsiniz, oysa video hazırlanırken kontrol sizde olduğu için en doğru kelimeleri, en doğru ifadeyle birleştirerek kendinizi anlatabilirsiniz. Böylece "keşke şunu da söyleseydim" pişmanlıklarına son verebilirsiniz.

Görüşme yapmış gibi

Henüz CV inceleme aşamasında yüz yüze görüşme yapmış gibi kendinizi, deneyimlerinizi anlatma ve diğer adaylardan bir adım öne geçebilirsiniz.

Farklılaşmak kazandırır

Günümüz dünyasında hemen her şeyin ve herkesin aynılaştığı bir gerçek. İş hayatının sıkı kuralları ve sınırları arasında ise durum daha da vahim. Yüzlerce aday arasından başvuruda yapacağınız ufak farklılıklar gözlerin size çevrilmesini sağlayabilir.

Sosyaldir

Sosyal medyanın gelişmesiyle iş arayışınızı birleştirmeye ne dersiniz? İstediğiniz ya da aradığınız gibi bir pozisyon bulamamış olabilirsiniz. İşin peşinden koşmak bu süreçte çok yıpratıcı olabilir. video CVinizi LinkedIn, Youtube, Facebook, Twitter gibi sosyal mecralardan paylaşarak işin size gelmesini sağlayabilirsiniz.

Yaratıcılığınızı dahil eder

İşin içine video ya da genel tabiriyle görsellik girince sonuç basit bir CV kadar düz değildir. İçeriği hazırlarken ister sade isterseniz de yaratıcı yollara yönelebilirsiniz. Yaratıcı sektörlerde çalışmıyor olsanız bile, yaratıcı bir fikir hem karşı tarafta olumlu bir intiba bırakacak hem de inovatif yönünüzü vurgulayacaktır.

Video CV örnekleri?

Önümüzdeki günlerde kendi kendinize video CV hazırlarken nelere dikkat edebileceğinize dair de bir yazım olacak ancak o zamana kadar incelemeniz için farklı tarzlarda bir kaç örneği aşağıya bırakıyorum.

 

Kaynak: [1]

 

SİZ DE MODERN İŞ DÜNYASININ MUHTEŞEM YENİLİĞİ OLAN VİDEO CV SAHİBİ OLMAK İSTERSENİZ;

Comments


Mail listemize katılın

Kreatif yazılarımızdan haberdar olun!

kreatif paketler:

bottom of page